2015. február 1., vasárnap

3. tétel: Az adók és támogatások (A vállalkozás és az államháztartás kapcsolata)

A vállalkozás és az államháztartás kapcsolata_3: Az adók és támogatások

Ismertesse az államháztartás alrendszereit, az államháztartás kapcsolatát a vállalkozásokkal!
Értelmezze az állami költségvetés egyenlegét!
Ismertesse és magyarázza meg az állam legfőbb bevételeit!
Csoportosítsa az adókat az adóteher viselője és az adóztatás jogosultsága szerint!
Sorolja fel a vállalkozást valamint a munkavállalót terhelő befizetéseket!
Ismertesse az állami támogatások fajtáit!

Bevezetés

Feleletemben szeretném bemutatni az államháztartás és a vállalkozások kapcsolatát, az államháztartás alrendszereit, az állam költségvetését, bevételeit, a különböző adókat és azok csoportosítási módjait, a vállalkozásokat és a munkavállalókat terhelő befizetéseket és az állami támogatások fajtáit.

Az államháztartás alrendszerei és kapcsolata a vállalkozásokkal

Az államháztartás az állam funkcióinak ellátását szolgáló gazdálkodási rendszert jelenti, magában foglalja a közpénzekkel és közvagyonnal való gazdálkodást, illetve annak jogi szabályozását. 2010. január 1-je óta az államháztartás két alrendszerből, a központi és az önkormányzati alrendszerből tevődik össze.
A vállalatok kétféle módon kapcsolódnak az állami költségvetéshez: egyrészt adókat és egyéb befizetéseket teljesítenek az állam felé, másrészt bizonyos esetekben az állam támogatásokat nyújt a vállalkozásoknak.

Az állami költségvetés

Az állami költségvetést az állam bevételei és kiadásai alkotják, vagyis az állami költségvetés egyenlege az állam pénzügyi helyzetét mutatja meg, három különböző egyenlegtípusról beszélhetünk. Ha a bevételek összege meghaladja a kiadásokét, a költségvetés szufficites, az államnak megtakarítása képződik, ha viszont a kiadások összege magasabb a bevételekénél, akkor deficites költségvetésről beszélünk, ebben az esetben az állam hitelfelvételre kényszerül. Ha a bevételek és a kiadások összege megegyezik, nullszaldós költségvetésről beszélünk.

Az állam legfontosabb bevételei

Az államháztartás legfőbb bevételei közé az adók, vámok és illetékek tartoznak. Az adó az állam által kivetett, közvetlen ellenszolgáltatás nélküli befizetési kötelezettség. A vám a vámhatáron áthaladó áruk után fizetendő speciális adó. Az illeték egy előre meghatározott mértékű, közvetlen ellenszolgáltatás fejében kötelezően teljesítendő befizetés, azon költségek megtérülését szolgálja, amelyek államigazgatási és bírósági szervek eljárásaival kapcsolatban merülnek fel.
A továbbiakban az adókat szeretném részletesebben bemutatni.

Az adók csoportosítása

Az adókat megkülönböztethetjük az adóteher viselője és az adóztatás jogosultsága szerint. Az adóteher viselője szerint beszélhetünk közvetlen és közvetett adókról. A közvetlen adók esetében az adó fizetője és az adóteher viselője ugyanaz a személy, ilyen adó a személyi jövedelemadó és a társasági adó. Közvetett adó esetén eltér egymástól az adó fizetője és az adóteher viselője, ilyen adó az áfa és a jövedéki adó is.
Az adóztatás jogosultsága szerint megkülönböztetünk központi és helyi adókat. A központi adókat, például az áfát, társasági adót és a személyi jövedelemadót a központi költségvetésbe kell befizetni, a helyi adókat viszont a helyi önkormányzatok szabják ki, és nekik is kell befizetni, ilyen adó a kommunális adó, a helyi iparűzési adó és a telekadó is.

A vállalkozásokat és a munkavállalókat terhelő befizetések

Szeretném bemutatni a vállalkozásokat és a munkavállalókat terhelő befizetéseket is. A vállalkozásokat a társasági adó, az egyszerűsített vállalkozói adó, az áfa (általános forgalmi adó), a jövedéki adó és a helyi adók érintik, illetve vannak olyan befizetési kötelezettségeik, amik nem adók, ilyen például a társadalombiztosítási járulék és a szakképzési hozzájárulás is. Ezek a kötelezettségek a vállalkozásokat terhelik, és ők is fizetik be azokat.
Vannak olyan befizetések, amelyek a munkavállalókat terhelik, például a személyi jövedelemadó és a nyugdíj- és egészségbiztosítási járulék, ezeket a vállalkozás levonja a munkavállaló keresetéből, és befizeti azokat az állami költségvetésbe.

Az állami támogatások

Az állami költségvetés kiadásainak egy részét a vállalkozásoknak nyújtott állami támogatások adják. Ezek a támogatások két csoportba sorolhatóak, lehetnek közvetlenek és közvetettek. Közvetlen támogatás esetén az állam a központi költségvetésből kiutal egy bizonyos pénzösszeget a vállalkozás számára. Ide tartoznak például a normatív támogatások, mikor az állam bizonyos mennyiségek, például termőterület mérete vagy oktatott személyek száma alapján adja a támogatást, de ide sorolhatóak az egyedi támogatások és a munkahelyteremtő beruházások támogatása is.
Közvetett támogatás esetében nem pénzkiutalás történi, hanem az állam lemond az őt megillető bevételek egy részértől, például bizonyos adókból kedvezményeket ad. Az adókedvezmény a kiszámított adó mérséklését jelenti, az adó egy meghatározott részét nem kell befizetni.

Befejezés

Az államháztartás tehát egy olyan gazdálkodási rendszer, ami az állam feladatainak ellátását szolgálja, a feladatok költségeit az állami költségvetésből valósíthatja meg. Az állami költségvetés egyenlegét a bevételek és kiadások adják meg. A bevételek jelentős részét a különböző adók teszik ki, melyek egy része a vállalkozásokat és a munkavállalókat terheli. A kiadások közé tartoznak az állami támogatások, melyekkel az állam a vállalkozásokat segíti.

Kulcsszavak:

államháztartás, állami költségvetés, központi alrendszer, önkormányzati alrendszer, költségvetési egyenleg, szufficites költségvetés, deficites költségvetés, nullszaldós költségvetés, adó, vám, illeték, közvetlen adó, közvetett adó, központi adó, helyi adó, társasági adó, egyszerűsített vállalkozói adó, áruforgalmi adó, jövedéki adó, helyi adó, társadalombiztosítási járulék, szakképzési hozzájárulás, személyi jövedelemadó, nyugdíj- és egészségbiztosítási járulék, közvetlen állami támogatások, normatív támogatások, közvetett állami támogatások, adókedvezmény

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése